Domky na nářadí

Domky na nářadí mají svůj význam. Ale na mnohých zahradách chybí. Není to tak trochu škoda?

Zahradní dřevostavby nabízené na českém trhu je možné rozdělit do několika kategorií. Ty nejmenší jsou obvykle nazývány domky na nářadí. Jejich rozměr nepřesahuje obvykle 9 m2. Jsou vyrobeny většinou jako panelové domky, méně často jako srubové stavby. Tloušťka stěnovnic je 14–19 mm. Domky jsou jednoduché, okna často fungují jen jako průhledy světla, nelze je otevírat. Jednokřídlé nebo dvojité dveře jsou opatřeny klasickým klíčem nebo petlicí. Domky slouží jako úložiště běžného zahradnického nářadí. Ukládat do takovýchto domků dražší věci jako je elektrické pracovní nářadí, kola či sekačka není vzhledem k absenci bezpečnostních zámků příliš vhodné.

Jsou tyto stavby potřebné?

Tuto otázku si zřejmě nepoložilo mnoho developerských společností. Byli jsme se podívat na několik jejich projektů. Krásné domky, u každého zahrádka. Ale nikde prostor na ukládání zahradnických potřeb. Sekačku na trávu je nutno někam uložit, stejně tak zahradnické nůžky a hnojiva. Budete to všechno uchovávat v kuchyni? Stejně tak si nedovedu představit vertikutátor jako dekoraci ložnice.

Kam ale postavit domky na nářadí?

Domky na nářadí jednoznačně patří na zahradu. Pokud se rozhodneme umístit zahradní nářadí například do jedné místnosti v domě, jmenuje se tato místnost jinak.