Pergola jako rozšíření domu

zahradní pergoly 1

Mezi dřevěné stavby patří v neposlední řadě i zahradní pergola, což je konstrukce bez nebo se zastřešením. Ty slouží jako venkovní posezení, v mnoha případech jsou umístěny přímo u domu a fungují jako prodloužený obývací pokoj. Masivnost stavby je určena její funkcí a vybaveností. Nároky na zastřešenou pergolu osazenou krbem nebo venkovní kuchyní jsou samozřejmě vyšší než u jednoduché konstrukce sloužící vedle posezení jako opora pro květiny.

atypické pergoly 2

Pergoly jako venkovní kvetoucí střechy poskytují stín a představují spojení mezi domem a zahradou. Pergoly jako estetický prvky a součást domu, pergoly jako spojovníky mezi domem a garáží, pergoly jako prvky opticky zvětšující zahradní prostor.

pergola z tesaných klád

Velice zajímavě může působit pergola z hrubě opracovaných klád. Je jasné, že takto pojaté pergoly nelze postavit všude. Musí harmonicky ladit s okolím, aby do prostředí zapadly a ne aby z něj vyčnívaly. Někdy je proto vhodnější volit klasický styl pergoly.

zajímavá pergola 015

Pergoly jsou nejčastěji využívány jako klidné místo k posezení. Pro tyto účely by měly být budovány z odolného dřeva, které má "kresbu". Natřené bezbarvým lakem potom působí pergoly harmonicky.

dřevěná pergola jako místo k odpočinku i jako ozdoba zahrady

Pergoly mohou nabývat různých tvarů i velikostí. Mezi ty architektonicky zajímavější, ale náročnější na výstavbu patří kruhové pergoly. Pokud jsou vhodně zasazené do prostředí, působí mnohem ladněji, než pergoly s čtyřhranným půdorysem.

Pergoly - fotogalerie

dřevěné pergoly jako místo k odpočinku na zahradě dřevěné pergoly pro náročné
dřevěné pergoly jako kvetoucí střechy na vaší zahrádce dřevěné pergoly slouží jako místo k odpočinku

Altány jako alternativa pergol

I altány postaveny ve všech možných i nemožných stylech a z různých materiálů (bambus, nehoblované dřevo, dřevěné trámy, cihla i panely). Ceny těchto zahradních staveb se pohybují v závislosti na rozloze a členitosti altánu a na použitém materiálu.

Jaký altán postavit?

Altány je nutno postavit na míru, aby dobře korespondovaly s domem a typem Vaší zahrady. Altán je, stejně jako pergola, pro romantiky pohlazením na duši. V nových zahradách jsou altány často nejrychlejší řešení, jak vytvořit stinné místo. Pokud máte větší pozemek, je tu stále možnost vystavět altány (ale i pergoly) s kuchyní, krbem a posezením pro rodinu přátele.

Dřevěné garáže a přístřešky pro auta

Pokud se někdo rozhodne pro dřevěné zahradní stavby (pergola, altán) měl by se, pokud si bude chtít postavit přístřešek pro svého plechového miláčka, rozhodnout pro stejný materiál. Tedy pro dřevo.

Ostatní zahradní stavby

Pokud jste se rozhodli pro dřevěnou pergolu, dřevěný altán a dřevěnou garáž, bylo by holým nesmyslem postavit si například zděný domek na nářadí. I zde byste se měli držet materiálu, který byl použit na ostatní dřevostavby, tedy dřeva.