Sportovní haly

sport-hala_tn.jpg, 8 kB

Velké sportovní haly mívají v současnosti podobu velkých samostatných staveb, které nyní často nazývají (po původním starořímském vzoru) arény. Takové moderní arény bývají velmi často konstruovány víceúčelově nejen jakožto krytá sportoviště pro provozování mnoha různých druhů sportu ale i pro účely kulturní a společenské (haly v tomto případě slouží jako kulturní či společneský sál).

Haly obvykle slouží pro provozování kolektivních sportů resp. halových sportů (např. košíková, odbíjená, házená, florbal, korfbal, lední hokej, nohejbal, kolová, sálová kopaná a další).

Existují specializované haly i pro soutěže individuální, např. gymnastické, vzpěračské, zápasnické, badmintonové, pingpongové, tenisové, šermířské či atletické a další haly, které jsou určeny jak pro trénink (třeba nafukovací hala) tak i pro provoz původně letních sportů v zimním období. Za velkou halu v tomto smyslu může být považována každá větší víceúčelová tělocvična.

O sportovních halách ale obvykle nemluvíme u úzce specializoavných sportovišť - např. plavecké stadiony a bazény, cyklistické velodromy, jízdárny, kryté střelnice apod.