Zelená úsporám

Cílem programu Zelená úsporám je zajistit realizaci opatření vedoucích k úsporám energie a využití obnovitelných zdrojů energie v rodinných a bytových domech. Podporujeme pouze akce realizované na území České republiky a ukončené po vyhlášení programu.Dřevostavby mohou být dnes po architektonické stránce velmi působivé a zcela rovnocenné zděným domům. Použití dřeva v bytové výstavbě velmi dobře vyhovuje současným požadavkům na funkčnost a finanční dostupnost bydlení a udržitelnost výstavby z hlediska vyčerpatelnosti surovinových zdrojů.

Zelená úsporám - tisková zpráva MŽI

Dotace z programu Zelená úsporám se v druhé půli roku zřejmě rozšíří na veřejné budovy. Na podporu na zateplení tak budou moci dosáhnout třeba školy, školky, ústavy sociální péče a další veřejné budovy v majetku obcí a měst. Informovala o tom na tiskové konferenci nová ministryně životního prostředí Rut Bízková.

Celou zprávu si můýete stáhnout zde.

Stavíme ze dřeva

Program Zelená úsporám v podstatě podporuje dřevostavby Podmínky programu Zelená úsporám však nepodporuje novostavby v nízkoenergetickém standardu. Cílem dotací je podporovat něco, co není možná ještě zcela běžné, ale co by se v budoucnu běžným stát mělo. Nízkoenergetické stavění je v podstatě už běžný standard a těžko někdo může čekat, že stát bude podporovat něco, co je už vlastně běžné. Pak má logiku, aby i na pasivní domy byla jednou dotace zrušena, až se stanou běžným typem stavby.

Zelená úsporám: Nové podmínky pro získání dotace

Ministerstvo životního prostředí stanovilo v srpnu minulého roku nové podmínky programu Zelená úsporám. Už není nutné provádět několik opatření naráz a dotaci lze získat i na energetický audit a projekt. Otevírají tyto změny cestu k dotacím i vám? Přinášíme detailní informace o nových podmínkách!

Některé nové podmínky programu Zelená úsporám

  • Rozhoduje jen celková úsporaVětšinu žadatelů zatím omezovalo pravidlo, které zpřístupňovalo dotace jen těm, kdo provedou dvě, případně tři (pro vyšší míru dotace) různá opatření najednou. Bylo tedy nutno např. vyměnit okna a současně izolovat strop. Tato podmínka nyní odpadá. Můžete tedy provést pouze jedno opatření - například jen vyměnit okna. Rozhodující je pouze konečná úspora energie, které je zateplením dosaženo. Ta činí minimálně 20 % pro základní dotaci, tedy 650 Kč na metr podlahové plochy pro rodinné domy a 450 Kč na metr pro bytové domy. Dosáhnete-li 30% úspory, získáte dotaci vyšší – 850 Kč/m2 pro rodinné, respektive 600 Kč/m2 pro bytové domy.
  • Dotace na projektovou dokumentaci a energetické hodnoceníNejzávažnější kámen úrazu a překážka, která odrazovala snad největší počet zájemců, nyní odpadá. Od nynějška lze zaplatit dotacemi i vypracování nezbytné projektové dokumentace a provedení energetického hodnocení budovy. Každá z těchto dvou položek bude od nynějška dotována částkou 10 000 Kč.